📣Ovo su neki od sajtova, FB grupa i inicijativa koje vam mogu pomoći ili kroz koje možete da pomognete drugima u doba epidemije korona virusa:

U doba epidemije korona virusa, izazovi ugroženih društvenih grupa i individua su postali još teži. Takođe, mnogi članovi/ice društva koji pre početka epidemije nisu spadali u kategorije u riziku, danas se suočavaju sa brojinim izazovima.
- Lista kol-centara za pružanje pomoći građanima – kontakti koje su lokalni Štabovi za vandredne situacije namenili građanima. Preko njih možete tražiti pomoć ili se javiti da volontirate:
https://bit.ly/2QXW04h - Javni poziv za volontiranje:
https://budivolonter.gov.rs - Obrok za porodicu – grupa povezuje osobe kojima su potrebne namirnice i osobe koje doniraju namirnice ili kuvaju oborke za njih https://www.facebook.com/groups/2521893144753710/
- Pijaca Novi Sad – grupa povezuje pijačne prodavce sa novosadskih pijaca (koje su trenutno zatvorene) sa kupcima.
https://www.facebook.com/groups/202440384393678/?fref=nf - Naša sugrađanka Kristina Taši šije i besplatno deli maske. Ukoliko vam treba zaštitna maska, Kristinu možete kontaktirati preko fb poruke (Taši Kristina) ili na br. telefona 066/543-45-26.
- Just give… Novi Sad – grupa je namenjena poklanjanju svih stvari koje nam više ne trebaju ljudima kojima bi one mogle da koriste. Moguće je nuditi i potraživati stvari
https://www.facebook.com/groups/1505455439720066/ - Besplatno psihološko savetovalište “Mentalno zdravlje u doba korone”putem Mesindžera Insituta za Javno Zdravlje Vojvodine :
https://www.facebook.com/festivalmentalnogzdravlja/ - Besplatno psihološko savetovalište za studente i studentkinje u organizaciji studenata i profesora psihologije FF u Beogradu https://www.instagram.com/psiholoskapodrskastudentima/
- Posao Novi Sad – grupa služi za razmenu oglasa za posao u Novom Sadu i okolini
https://www.facebook.com/groups/247783862522564/ - PokrivaLice- spontana akcija građanske solidarnosti samoorganizovanih tekstilnih i modnih stvaralaca inicirana pandemijom novog Korona virusa, COVID 19. Cilj ove akcije je volontersko i neprofitno stvaranje pokrivača za lice, odnosno pokrivalica, kako bi se podigla svest o važnosti društvenog distanciranja te higijene sopstvenog i tuđeg lica u jeku virusne pandemije. Ako želite da donirate tekstil, ili da se pridružite timu za šivenje maski, ili ukoliko radite u zdravstvenoj ustanovi kojoj su maske potrebne, možete se javiti inicijativi PokrivaLice:
https://www.facebook.com/pokrivaLICE/ - Liceulice – organizacija koja pomaže marginalizovanim osobama, omogućavajući im prodaju magazina ‘Liceulice’ (polovina ostvarenih prihoda od prodaje ostaje prodavcima). Kako su u pitanju ulični prodavači/ice (BG & NS), Liceulice vas poziva da se pretplatite na elektronska izdanja ili na uslugu dostave.
https://www.liceulice.org/podrska-u-doba-korone/ - Donacije.rs – crowdfunding platfroma koja pomaže individuama, organizacijama i neformalnim grupama da sakupe sredstva za projekte koji odgovaraju na potrebe u lokalnim zajednicama. Trenutno imaju 4 aktivne kampanje koje direktno odgovaraju na izazove nastale usled epidemije.
https://covid19.donacije.rs/covid19/
🌷Podelite ovaj post ako verujte da može biti koristan drugima.
💡Budite slobodni/e da nam pišite kako biste podelili sa nama još korisnih infomacija kojima možemo da obogatimo ovu malu listu 🙂
Hvala što ostajete solidarni/e!